Ada Petriczko

 

Dziennikarka, reporterka, współpracowniczka “Wysokich Obcasów”, “Gazety Wyborczej” i Vespucci Group. Zajmuje się tematami sprawiedliwości społecznej, praw kobiet oraz kultury. Publikowała też m.in. w "Przekroju", "Piśmie" czy "Are We Europe".

Przez ostatnie siedem lat pisała teksty z Indii, Nepalu i Ameryki Południowej. Przeprowadziła wywiady m.in. z byłym prezydentem Kiribati Anote Tongiem oraz pisarką Arundhati Roy. Pomiędzy 2017 a 2019 rokiem współtworzyła “NewsMavens” - pierwszy w Europie serwis informacyjny prowadzony wyłącznie przez kobiety. Jego misją było przeciwdziałanie niedostatecznej reprezentacji dziennikarek w branży medialnej. Dla "NewsMavens" Ada relacjonowała wpływ polityki rządu PiS na stan praw kobiet w Polsce.

Obecnie przygotowuje książkę reporterską o Indiach dla wydawnictwa Agora i stawia pierwsze kroki w świecie podcastu.

Stypendystka International Women’s Media Foundation i programu Reporters in the Field. Współautorka "Playbook" - przewodnika po dziennikarstwie transgranicznym fundacji Roberta Boscha. Nominowana na Festiwalu Wrażliwym w kategorii “najlepszy reportaż” za opowieść o Reshmie Qureshi - modelce, która przeżyła atak kwasem. Ukończyła Goldsmiths College w Londynie, Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim i Polską Szkołę Reportażu.